Dzień dobry
O co chcesz zapytać?
OCZYSZCZANIE ORGANIZMU Z TOKSYN
Jeśli dbasz o zdrowie, świadomie się odżywiasz i od czasu do czasu szukasz w internecie nowinek dietetycznych, twoja przeglądarka z pewnością już podsunęła ci to rozwiązanie. „Dieta oczyszczająca z toksyn” – na samą myśl poprawia ci się humor! Kilka dni poświęcenia i twój organizm będzie jak nowy. Wypłukany z wszelkich złogów, zanieczyszczeń, chemikaliów i trujących substancji, których nie brak w powietrzu, wodzie i żywności (a zatem i w twoim ciele). W przypływie entuzjazmu szukasz kolejnych informacji, by szybko się przekonać, że z medycznego punktu widzenia „dieta detoksykująca” jest nonsensem, a sama idea to przede wszystkim zabieg marketingowy.
„Detoksykacja” pod lupą
Detoksykację można pojmować na dwa sposoby, ale tylko jeden z nich jest procedurą medyczną. Mowa o szpitalnym odtruwaniu organizmu, np. po spożyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków zagrażających zdrowiu i życiu. Na drugie rozumienie możemy natknąć się na stronach producentów suplementów diety, soków i specjalnych mieszanek, tworzonych w celu „wypłukania” z organizmu szkodliwych substancji, które w nim zalegają. Zdaniem naukowców nie ma jednak żadnych wiarygodnych danych, które potwierdzałyby skuteczność tego typu diet oczyszczających.
Na stronach Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health) znajdziemy informacje na temat aktualnego stanu badań nad „programami detoksykacji”. Ich liczba jest niewielka a wartość naukowa wątpliwa, m.in. z powodu braku oceny wyników przez niezależnych ekspertów lub niewielkiej liczby uczestników. W podsumowaniu badań z 2015 r. wykazano brak przekonujących dowodów naukowych na efektywność diet oczyszczających w zakresie kontroli wagi i usuwania toksyn z organizmu. W podsumowaniu z 2017 r. stwierdzono natomiast, że część takich diet rzeczywiście przyczynia się do chwilowej utraty wagi, ale jest to efekt niższej podaży kalorii. Dlatego po powrocie do normalnego żywienia uczestnicy badań ponownie przybierali na wadze.
(Naprawdę) skuteczne usuwanie toksyn
Metale ciężkie, pestycydy i herbicydy, leki, alkohol, pyły zawieszone w powietrzu, chemikalia obecne w kosmetykach – z tym wszystkim spotykamy się na co dzień i oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie. Na szczęście organizm jest wyposażony we własne systemy usuwania toksyn, a jedyne, co należy robić to nie utrudniać mu pracy.
Jak wyjaśnia prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, osoba o prawidłowym stanie zdrowia nie musi stosować żadnych specjalnych diet oczyszczających. „U zdrowych ludzi niepożądane substancje są usuwane przez nerki, wątrobę, przewód pokarmowy czy płuca (…). Zdrowi ludzie, spożywający odpowiednią ilość dobrej jakości pokarmów oraz płynów, oczyszczają się w sposób fizjologiczny, bez żadnych specjalnych działań dodatkowych”.
Wiele diet oczyszczających zdobywa popularność za sprawą mediów społecznościowych, gdzie celebryci dzielą się złotymi radami na temat zdrowia. I choć nie ma nic złego w piciu wody z cytryną, należy podchodzić z rezerwą do cudownych efektów, które w ten sposób osiągniemy. Zamiast liczyć na spektakularne działanie głodówek czy 3-dniowych programów „detoksykujących”, lepiej na co dzień wspierać swój organizm w walce z zanieczyszczeniami. Oto, jak możesz to zrobić:
O co chcesz zapytać?
Zachęcamy także do przejrzenia naszej strony, gdzie zapewnie znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat klubów, zajęć a także tych, dotyczących zdrowego stylu życia. Odwiedź nasz blog