Dzień dobry
O co chcesz zapytać?
SAUNOWANIE – RYTUAŁ DLA ZDROWIA
Od tysięcy lat Skandynawowie korzystają z sauny, aby oczyścić ciało i zrelaksować umysł. W samej tylko Finlandii liczącej ok. 5,5 mln mieszkańców działa blisko 2 mln saun, a kultura tzw. „saunowania” jest tam wpajana od wczesnego dzieciństwa. Sprawdź, jakie korzyści zdrowotne oferuje sauna, kiedy wizyty w niej są bezpieczne i w jaki sposób łączyć je z treningami.
Sauna – same korzyści
Jeśli regularnie ćwiczysz, warto pomyśleć o wizytach w saunie jako sposobie na potreningowy relaks i regenerację. Wysoka temperatura rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle stawów oraz wspiera naturalne procesy metaboliczne, ponieważ – jak wykazały badania naukowe – poddanie ciała terapii cieplnej wyzwala reakcje fizjologiczne obserwowane również podczas ćwiczeń.
Prawidłowe korzystanie z sauny zapewnia szereg naukowo udowodnionych korzyści zdrowotnych:
Sauna fińska czy łaźnia parowa?
Dwa najbardziej znane typy sauny wywołują pocenie, jednak wykorzystują do tego różne rodzaje ciepła. W saunie fińskiej (czyli suchej) temperatura sięga nawet 90°C, ale wilgotność powietrza jest bardzo niska. Z kolei w tzw. łaźni rzymskiej (parowej) temperatura nie przekracza 60°C, a wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 30-40 %. Możemy również korzystać z sauny solnej, kamiennej lub takiej, w której wysoką temperaturę generują promienie podczerwieni. Wybór zależy od naszych preferencji i samopoczucia.
Najlepszy czas na korzystanie z sauny
Aby uzupełnić cykle treningowe wizytami w saunie najlepiej korzystać z niej w dni wolne od ćwiczeń. Warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby odbyć 3-4 sesje rozgrzewania oraz po każdej mieć chwilę na chłodny prysznic oraz odpoczynek i nawodnienie. W przypadku osób początkujących wizyty w saunie powinny trwać ok. 5 minut. Przy każdej kolejnej można wydłużać ten czas do 10, a następnie (maksymalnie) do 15 minut. Aby skutecznie zrelaksować ciało, najlepiej odwiedzić saunę dzień po intensywnym treningu. Jeśli trenujesz wcześnie rano, możesz zrobić to wieczorem.
Kiedy odpuścić wizytę w saunie?
Pomysłem niebezpiecznym dla zdrowia będzie pobyt w saunie zaraz po intensywnym treningu, szczególnie aerobowym. Ciało jest wtedy dostatecznie rozgrzane, tętno podniesione, a cały organizm wyczerpany ćwiczeniami. Sauna jedynie spotęguje ten efekt, nie dając ci ani chwili wytchnienia. Narazisz się także na odwodnienie, ponieważ już podczas ćwiczeń straciłaś/eś wodę i elektrolity, a wizyta w saunie wywoła ponownie intensywne pocenie. Skutek? Zamiast się zregenerować, tylko się zmęczysz i narazisz się na osłabienie, a nawet zasłabnięcie oraz inne niebezpieczne skutki przegrzania organizmu.
Warto także pamiętać o przeciwskazaniach do korzystania z sauny, do których należą, m.in.: ciąża, choroby serca i układu krążenia, astma i duszności, problemy z ciśnieniem krwi, epilepsja. Piłeś/aś alkohol? Zapomnij o saunie.
Saunowanie – kilka praktycznych porad
Pamiętaj, że korzystanie z sauny to rodzaj prozdrowotnego rytuału. Poświęć na niego odpowiednią ilość czasu i nie lekceważ panujących tam zasad – służą one twojemu zdrowiu (oraz zapewniają komfort innym osobom). Więcej o kulturze saunowania przeczytasz tutaj.
O co chcesz zapytać?
Zachęcamy także do przejrzenia naszej strony, gdzie zapewnie znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat klubów, zajęć a także tych, dotyczących zdrowego stylu życia. Odwiedź nasz blog